Veri Görsellestirme

Mülksüzleştirme Ağlarını gördüğümde heyecanlanıp meselenin peşine düşmüştüm. Tek bir haritaya/ağ ilişkilerine bakıp okunan durumlar sözle anlatılamayacak kadar karmaşıktı. Oysa mesele “görülür/görsel” halde sunulduğunda neleri farkettiriyordu. Bu heyecan sonucu nasıl yapılıyor bu iş diye bir sürü program inceledim/inceliyorum. Uzun lafın kısası Gephi beni pek heyecanlandırdı. Hemen bir şeyler yapma çabasına girdim. Mini çalışmam şöyle basit bir işi içeriyor; instagram’da kullanılan bir hashtag’in diğer hangi hashtag’lerle birlikte kullanıldığını anlatıyor. Bu hashtag’le paylaşılan gönderinin kaç beğeni aldığı ve gönderilerin kendilerini de görmek mümkün.  Bu veriyi alabilmek için “Instagram Hashtag Explorer” kullanmak oldukça kolay.

https://tools.digitalmethods.net/netvizz/instagram/ Linke tıkladıktan sonra açılan ekrana istediğiniz tag’i yazabilirsiniz. Ben “gezi” yazdım. Gezi parkı da çıktı, seyahatler de… İşlem sırasında ekranınız aşağıdaki gibi görünüyor. 

 

Sonuç;

Ama öncesinde, ikinici adım olarak Gephi 0.9’u indirmeniz gerekiyor. “Bedava”. Adres: https://gephi.org/

Not: Java 7 ve üst versiyonuna ihtiyacınız var. Adresten hemen edinilebilir:  http://www.java.com/tr/download/

Gerisi eğlenceli keşif, Instagram Hashtag Explorer’un size sunduğu dosyayı indirin ve uzantısı .gdf (graph file) olan dosyaya sağ tıklayıp “Gephi ile birlikte açın.”

Aşağıda gördüklerinizin hepsi aynı verinin farklı gösterimleri, neler ile oynandığına sol kısımdaki menüden bakabilirsiniz. Afiyet olsun!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.