scan me/print me

 

Scan me/Print me is a workshop to discover the abilities of new technologies like 3D scanners, and 3D printers. Participants of the workshop are high school students. During 4 hours, students scanned their faces and then transformed them into a movie character digitally.

Sci-All kapsamında bir etkinlik gerçekleştirdik, katılanlar mı ben mi daha çok keyif aldım kısmını fotoğraflardan görebilirsiniz.  Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında 3B tarama, dijital şekillendirme ve prototip üretimi uygulamaları yaptık. Liseli gençler benden daha çabuk öğrendiler meseleyi, neyse ki ben önceden öğrenmiştim 🙂 4 saatlik atölyede, az zamanda ve dikkatleri dağıtmadan ilerlememiz gerekiyordu ki kolaylıkla da oldu.

Fikir 3B tarayıcıyı ellerine alıp arkadaşlarının yüzlerini taramalarıyla başlıyordu. Nasıl bir durum derseniz, fotoğraf çekmekten farklı bir deneyim değil. Daha sonra kullanımı oldukça kolay ve göze hoş görünen bir arayüz yardımı ile taranan yüzü istediğiniz ölçüde şekillendiriyorsunuz. Saçımdan azıcık keseyim, sakalı yok edeyim derseniz mümkün.

Yüzünüz tamam ise, 3B yazdırma işi için kendisinin yardıma ihtiyacı var. Bir çizgi dizi karekteri seçip, yüzlerini manipule etme vakti! Batman’in maskesini takayım ama gözlerim gözüksün gibi dokunuşları yapan arayüz de oldukça kolay algılandı. Kille oynarmışçasına rahat bir şekilde yüzleri ile oynadılar. Sonuçlar aşağıda!

 

Daha neler yapılabileceğini düş gücünüze bırakıyorum 🙂

Yürütücüler:

Serdar Aşut / Melis Baloglu / Selin Arı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.