graphic design

Competition: Changing Cities, Building Opportunities, 2nd prize // Değişen Kentler, Yaratılan Fırsatlar Poster Yarışması, 2.lik ödülü // 2012

Linkhttp://www.tasarimyarismalari.com/degisen-kentler-yaratilan-firsatlar-poster-yarismasi-sonuclandi/

Designer: Melis Baloğlu

 Tasarım Kararları: 

…. GİDİYORUM

Metropollerde hızla yaşanan dönüşümler, tekrarlanan prototipler ve içinde insan ögesi barındırmayan barınak üretimleri, insanları gitgide daha çok           u-mutsuzlaştırmakta. Gelişen teknoloji ile bilgiye ulaşımın kolaylığı, hızı getirmekte. Bu hız faktörü de metropolde “yaşamak” isteyen herkesin ayak uydurabildiği ya da uydurmak zorunda olduğu standardın çok üstünde kalmakta. Kent herkesin elini kolunu sallayıp, dilediği ağacı kesip, ötekini kovup, yanındakine yer açtığı bir yığın olmakla beraber, insanların birbiriyle iletişimini kesmekte ve onları uzaklaştıran yaşama zorlamakta. Söz sahipleri insanlara, barınma hakkını iade etmekle beraber, kaliteli yaşama hakkını elinden almakta.

Nitekim barınmak sadece bir konutun içinde değil, dışındadır da. Sadece kafamızı altına sokacağımız bir dam değil, içinden dışarıyı keyifle izleyebileceğimiz, dışında gerçekleşen aktivitelere katılmak için can atacağımız ya da sokağa sandalyemizi atacağımız bir eşiktir. İşte bu yüzdendir ki, değişen metropoller, sancılı sürecine herkesi dâhil edemez, sindiremez ve fırlatıp atar. Kimi için ideal hayatı sunarken, kiminin distopyasına dönüşüverir. Sonunda göçe zorlar. Yer değiştiren insanlar pılını pırtını kapıp gidecek yer ararlar. Kafalarını sokacak yerler tükendiğinden, sokaklar daraldığından, hava kirlendiğinden, meydanlar yok olduğundan dolayı mümkün olsa uçarak kaçarlar. Ama ne yazık ki şimdilik başka bir dünya yok barınılabilecek, yoksa onun da hakları dağıtılıp, bitirilirdi.

Değişen Kentler, Yaratılan Fırsatlar Poster Yarışması, melisbaloglu, 2.ödül
Değişen Kentler, Yaratılan Fırsatlar Poster Yarışması, melisbaloglu, 2.ödül

 

Competition: Temporary Shelter & Urban Mobility // 2013

Designer: Melis Baloğlu

Design Report: 

introduction

from micro perspective, no matter who we are, neither student, immigrant, victim , mother nor father, we all come from the same temporary shelter ; mother’s womb. our story begins from there. and after, our body continue to travel in an urban context. according to our choices, like changing lifestyles, or pulling/pushing factors, like terrorism, affect us, our habitat scenarios needed to be changed.

from macro perspective, what makes the world mobile is the story of one of us. endless process continue passing by urban stage and start from mother’s womb.

evolution

the story of search of a shelter and urban mobility go on parallel. for human being, every heart beat creates life and life needs shelters.  for urban, every movement/beat create shelter to get inside of it.

end of a story

human being always searches for safer place like mother’s womb and keep moving. urban give birth to itself endlessly as result of this search of  shelter and this movement create trace/heart beat in everywhere. no, there is no end.

17382
Temporary Shelter & Urban Mobility, Melis Baloğlu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.